Dolnośląskie Spacery Filmowe wytyczają nowe trasy, dosłownie i w przenośni. Nasz projekt jest kompleksowym działaniem na rzecz rozwoju turystyki filmowej w regionie. Przed nami nikt w Polsce nie próbował w takiej skali organizować wycieczek, spacerów i wyznaczać szlaków filmowych. Robimy coś świeżego, dlatego wiemy, że to i owo trzeba wyjaśnić, tu i ówdzie stworzyć definicje. Oto  słowniczek podstawowych pojęć, z którymi spotkacie się przeglądając naszą stronę:

Spacer filmowy jest wtedy, kiedy grupa ludzi zwiedza z przewodnikiem daną miejscowość pieszo – ewentualnie na rowerach – i poznaje filmową historię miejsca. Zwykle trafiają do mieszkańców danego miasta, choć otwarta formuła i bezpłatny wstęp powodują, że mogą stanowić atrakcję dla wszystkich chętnych. Na razie spacery filmowe zrobiliśmy w Bystrzycy Kłodzkiej, Świdnicy i Wałbrzychu, a także po wrocławskich osiedlach Nadodrze i Ołbin.

Szlak filmowy powstaje z punktów w mieście, które były, lub są, związane z kinematografią. Adresy, pod którymi działa(ło) kino, ulice, na których realizowano sceny filmowe lub miejsca związane z filmem w jakikolwiek inny sposób.Szlaki są efektem naszego rekonesansu i – ku radości miłośników turystyki filmowej oraz samego Dolnego Śląska – udostępnione na stronie. Dzięki temu możecie na własną rękę zwiedzić filmową Bystrzycę Kłodzką, Świdnicę i Wałbrzych.

Wycieczka filmowa to już nieco grubsza sprawa. Mamy więcej kosztów do poniesienia (wynajem busa, opłacenie noclegów czy wyżywienia dla Was), dlatego udział z założenia jest płatny. Jednak ofertę śmiało można określić jako bogatszą. Wyjeżdżamy co najmniej na 2 dni, odwiedzamy kilka miejsc i spotykamy gości specjalnych, związanych z kinematografią dolnośląską.